Živí mrtví 11.díl – Jeden rozhněvaný muž (Judge, Jury, Executioner)

Informace získané od Radalla jsou více než výstižné, jeho skupina je početnější a rozhodně se s nikým nepárají. Ta přestřelka v baru nebylo žádné nedorozumění, jen jejich způsob komunikace. Pokud se nějakým způsobem setkají, muži budou mrtví a ženy si to budou přát. Randall je velké bezpečnostní riziko a jedinou jejich možností je ho popravit. Nemají na výběr. S tímto rozhodnutím se však Dale nehodlá smířit. Pokud budou bezmyšlenkovitě zabíjet, čím se budou lišit od těch druhých? Tuhle morální otázku by si měl položit každý z nich. Dale tedy žádá o čas, aby si mohl s každým promluvit a dojít ke společnému rozhodnutí. Něco takového by neměl rozhodnout jediný muž. Zvláště, když mu je jasné, že tato myšlenka pochází zaručeně od Shanea.

Dalova snaha přinést do této těžké doby alespoň malou naději naráží na nepochopení ostatních. Všichni v mladém zajatci vidí hrozbu, jíž se bojí. Zapomínají tak na starý způsob života. K jakékoliv perzekuci by měl být jasně daný důvod, nemělo by se k ní přistupovat na základě momentálních emocí. Jinak budou žít ve světě, který se nikomu nebude líbit. Avšak strach je zdá se silnější, jediný, kdo se je ochotný postavit na Dalovu stranu je Andrea. V jeho slovech vidí smysl, měli by se řídit danými zákony, jinak přijdou o to málo, co jim z civilizace zůstalo. Většina má však jiný názor, což znamená jediné, po soumraku Randalla odvedou do stodoly.

Rick je přesvědčený, že nejhumánnější bude kulka doprostřed čela. Avšak ve chvíli, kdy se na popravu přichází podívat jeho syn, mění názor. Carl ztrácí dětskou naivitu a pozvolna se z něho stává nevyrovnaný, všeho schopný Shane. To je to, co se jim Dale celou dobu snažil říci. Není otázkou, jak by jim mohl být Randall prospěšný, ale to kterým směrem se vydají oni sami. A proto by měli opravdu velice vážně zvážit své kroky. Každá maličkost totiž může rozhodovat o životě a smrti. To konečně začíná chápat i Carl. Když našel v bažině uvíznutého mrtváka, měl místo házení kamenů o něm někomu říci. Pak by se dalo i předejít další těžké ráně pro celou skupinu. Tahle zbytečná smrt přichází vhod snad jen Shanovi.

Comments are closed.